به وبسایت گروه آموزش پرواز پارادایس خوش آمدید

آدرس
تهران - افسریه -بلوار هجرت -روبروی تیپ 65نوهد - شهرک امیرالمومنین

هواشناسی در پرواز | گروه آموزشی پارادایس

هواشناسی در پرواز

هواشناسی پرواز از جمله مهمترین علوم لازم در زمینه پرواز است از آنجایی که مولکول های هوا رنگ ندارند و قابل مشاهده نیستند شما فقط با بالا بردن علم خود در زمینه هواشناسی قادر به تشخیص وضع موجود و آینده نزدیک در زمینه هوا خواهید بود.
امروزه کلیه وسائل پرنده قبل از پرواز به دقت شرایط جوی و آب و هوا را کنترل میکنند بخصوص وسایل پرنده فوق سبک مانند پاراگلایدر و کایت که با کوچکترین تغییر به حالت ناپایداری در خواهند آمد. ما در اینجا قسمتهایی از کتاب شناخت آسمان برای پرواز را برای شما آورده ایم اطلاعات بسیار خوبی در زمینه هواشناسی پرواز دارد در صورتی که از اطلاعات این کتاب خوشتان آمد برای حفظ حقوق مولف نسبت به خرید کتاب اقدام نمایید.
ما در سیاره ای متولد شده و رشد میکنیم که ترکیبی از گازهای حیات بخش ما را احاطه کرده است . این ترکیب گازهای هوا که بعنوان گاز اطراف زمین استفاده میشود جو زمین مینامیم.
همه ما این هوا و اتمسفر آن را ارزشمند میدانیم،زیرا ما بوسیله تنفس آنرا به داخل ششها وارد کرده و قسمتی از آنرا مانند اکسیژن برای سوخت وساز استفاده میکنیم ویا زمانی که در حال حرکت هستیم در میان آن غوطه میخوریم. اغلب ما هوا را با شکل ساده آن میبینیم ولی اگر یک جفت بال به انسان داده شود، یک دنیای جدیدی در جلوی روی خود خواهد دید.درگیری های جدید، دورنماهای دیگر و تجارب تازه ، دیدگاههای مارا برای همیشه تغییر خواهد داد و ما تبدیل به خلبانی برای مکاشفات در قلمرو آسمان خواهیم شد . ما سریعا به تغییرات ثابت و دائمی که در جو رخ میدهد آگاه خواهیم شد و نیاز خواهیم داشت که معنی این تغییرات را درک کنیم . با درک جدید از آن ما در محیط زندگی خود احساس آسایش میکنیم . با شناخت از جو اطراف زمین ما ترس را کنار گذاشته وخود را آزاد از محدودیتهای الزامی که در سطح زمین موجود است ، احساس میکنیم .
تصویر کلی
جو توسط نیروی جاذبه زمین در اطراف آن نگه داری میشود و نظر به اینکه قابل انقباض بوده و فشرده میشود ، نیروی جاذبه زمین هر مولکول هوا را به سمت خود جذب میکند ، هر چند که ضخامت کلی جو از حدود ۵۰۰ مایل (۸۰۰ کیلومتر ) تجاوز میکند ولی بیشترین مقدار هوا در نزدیکی زمین جمع شده در حقیقت نصف وزن اتمسفر ۵۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تن از زیر ۱۸۰۰۰ پا یا ۵۵۰۰ متر قرار دارد.
جو زمین نسبت به مشخصات ثابت به لایه های مختلف تقسیم میشود . ما به اقتضای نوع پروازی که مورد نظر است ، فقط به پائین ترین لایه که (( تروپوسفر )) نام دارد توجه میکنیم. (تروپو در فرهنگ لاتین به معنی تغییر است ، tropo=change ) در این لایه است که تغییرات محسوس جو رخ میدهد و از این جا است که ما آن را به صورت تغییرات جو شناسائی میکنیم . این همان لایه است که ما در آن زندگی کرده ، نفس میکشیم و پرواز میکنیم . ضخامت لایه ترو پوسفر از سطح زمین ۵ الی ۶ مایل (۷ تا ۹ کیلومتر ) در قطب ، و ۱۰ الی ۱۲ مایل (۱۷ تا ۲۰ کیلومتر ) در استوا تخمین زده میشود .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با گروه آموزشی پارادایس