به وبسایت گروه آموزش پرواز پارادایس خوش آمدید

آدرس
تهران - افسریه -بلوار هجرت -روبروی تیپ 65نوهد - شهرک امیرالمومنین

پاسخ سوالات به افرادی که میخواهند پرواز را شروع کنند | گروه آموزشی پارادایس

پاسخ سوالات به افرادی که میخواهند پرواز را شروع کنند

۱) پاراگلایدر چگونه بوجود آمد؟
پاراگلایدر از اروپا سرچشمه گرفت و سپس در طول سالیان بعد، از چترهای هدایت شونده به بال پرنده توسعه یافت. امروزه پاراگلایدر یک بال بیضی شکل است كه به انسان قدرت پرواز كردن می بخشد.

۲) ورزش پاراگلایدینگ چیست؟

پرواز با پاراگلایدر جدیدترین، زیباترین و ساده ترین روش پرواز كردن است. این وسیله با بهره گیری از جریان هوا و وزن به پرواز در می آید. پاراگلایدر بال چترمانندی است كه بوسیله فشار باد شكل می گیرد و با دویدن از فراز تپه ها و كوهها به طرف پائین به پرواز در می آید.

۳) بوسیله پاراگلایدر از چه جاهائی می­ توان پرید؟

محل مناسب برای به پرواز درآوردن پاراگلایدر كوهها و تپه­ های به هم پیوسته مشرف به دشت می­باشد. محل برخواستن میبایست دارای شیب مناسب باشد. با پاراگلایدر از دیواره ها و صخره ها نمی توان پرید.

هنگام برخواستن لازم است باد مناسب از سمت دشت به طرف كوه وجود داشته باشد و خلبان با دویدن در سراشیبی رو به باد و به طرف دشت به پرواز در خواهد آمد.

۴) اگر من بخواهم پرواز كنم چه باید انجام دهم؟

شما لازم است از طریق یك باشگاه یا آموزشگاه دارای مجوز، كه بتواند بوسیله مربیان باتجربه و دارای مدارك لازم شما را مورد آموزش قرار دهد، اقدام به یادگیری و پرواز بوسیله پاراگلایدر نمائید. پس از طی مراحل تئوری و عملی و موفقیت در آزمونها شما می­توانید با عضویت در گروه یا باشگاههائی كه در این زمینه فعالیت می­كنند در برنامه­های پروازی ایشان شركت نموده و پرواز كنید.

۵) میزان سختی یادگیری فن پرواز با پاراگلایدر چقدر است؟

یادگیری پرواز مطمئنأ به سادگی یادگیری رانندگی است. آنچه دارای اهمیت بسیاری می­باشد این است كه مطالب تئوری لازم را درخصوص هواشناسی، آیرودینامیك و تئوری پرواز باید فراگرفت و به دقت اجرا نمود. شاید گاهی تخطی كردن از قوانین رانندگی ما را با خطر جدی مواجه نسازد اما رعایت نكردن و بی­توجهی به اصول و قوانین پرواز می­تواند خطر آفرین باشد. یك خلبان پاراگلایدر باید بتواند خود را ملزم به رعایت كامل مقررات نماید و شاید این سخت­ترین بخش یادگیری پرواز باشد!

۶) چه كسانی میتوانند اقدام به فراگیری فن پرواز با پاراگلایدر نمایند؟ آیا محدودیت وزنی وجود دارد؟ آیا این ورزش مخصوص جوانان با قدرت بدنی زیاد است؟

مطمئناً خیر. بالهای پروازی دارای محدوده وزنی متفاوتی هستند و هركس با توجه به وزن و سایز خود وسایل پروازی مناسب را تهیه خواهد نمود. استفاده از وسایل پروازی مناسب دارای اهمیت حیاتی برای خلبان است. آنچه مهم است دارا بودن حداقل آمادگی جسمانی میباشد. اگر شما میتوانید ورزش دیگری كه به تحرك بدنی نیاز دارد انجام دهید مطمئناً میتوانید پرواز هم بكنید. داشتن سلامت جسمی و روحی نیز از شرایط اولیه پرواز است.

۷) آیا افرادی كه دارای معلولیت جسمی میباشند می­توانند پرواز كنند؟

در چنین مواردی باید با یك مربی با تجربه و همچنین پزشك ورزشی آگاه مشورت كرد. برخی از معلولیتها عامل محدود كننده جدی نیست فقط شرایط پرواز كردن را برای شخص متفاوت می نماید.

۸) عوامل محدود كننده مهم برای پرواز كدامها هستند؟

كمترین سن پرواز ۱۶ سال میباشد. البته با توجه به رشد جسمی، افراد ۱۴ سال تا ۱۶ سال هم میتوانند امكان فراگیری پرواز را داشته باشند. داشتن ناراحتی­های قلبی و تنفسی برای خلبان پاراگلایدر خطر ساز است.

۹) آیا خانمها نیز میتوانند فن پرواز را فراگیرند؟

البته. حتی خانمها در این رشته مسابقات جداگانه­ ای دارند. جالب است بدانید برخی از ركوردهای پروازی تاكنون بوسیله خانمها در دنیا ثبت گردیده است. در واقع پرواز با پاراگلایدر نیاز به قدرت بدنی خاصی ندارد و تنها داشتن آمادگی جسمانی و شهامت لازم برای آن كافی است.

۱۰) خطرات پاراگلایدر چیست؟ آیا این ورزش ایمنی كافی دارد؟

مطمئن ترین و امن ترین روش در هر ورزشی این است كه آنرا از طریق تلویزیون تماشا كنید! شما مطمئناً در میان دوستانتان و حتی در میان بازیكنان حرفه ای رشته­ های ورزشی گوناگون دیده اید كه ایشان در اثر ورزش صدمه دیده و روانه بیمارستان شده اند. حتی ممكن است این امر برای خود شما هم پیش آمده باشد. آنچه مسلم است این است كه اغلب این حوادث در اثر بی احتیاطی و یا خطاها بوجود می آید.در خصوص پاراگلایدر باید گفت این ورزش خطرناكتر از ورزشهائی همچون كوهنوردی، غارنوردی، اسكی و موتورسواری نیست. چه بسا كه دارای خطرات كمتری هم باشد. اما به این نكته باید توجه نمود كه عدم رعایت قوانین و مقرارت در ورزشهای هوائی دارای اهمیت حیاتی است. استفاده از وسایل مطمئن و مناسب، بازرسی دوره ای وسایل، آگاهی كافی از هواشناسی و پرهیز از پرواز در هوای نامناسب، داشتن پشتیبانی زمینی، پرهیز از اقدام به پرواز به صورت انفرادی و شركت در برنامه ­های تیمی و گروهی و رعایت دیگر مسائل و مقرارت پروازی، پاراگلایدر را به وسیله ­ای بسیار لذت­بخش و ایمن برای پرواز تبدیل می سازد.

۱) اگر در طول پرواز باد متوقف گردد یا زیاد شود خطرناك است؟

قبل از پرواز لازم است با پیش بینی وضع هوا با توجه به دانش فراگرفته شده در طول دوره آموزش مطمئن شوید كه در طول پرواز تاهنگام فرود شرایط دشواری برای شما پیش نخواهد آمد. البته توقف وزش باد در طول پرواز برای خلبان هیچ مشكلی را به وجود نمی آورد و پاراگلایدر بواسطه نیروی وزن حركت رو به جلوئی دارد كه فشار كافی هوا را در سلها بوجود می آورد و خلبان میتواند بدون نیاز به باد پرواز كند. در صورت زیاد شدن سرعت باد تا حدی مشخص و پیش­بینی شده مشكلی ایجاد نمیكند. اگر شرایط غیر قابل پیش بینی بوجود آید خلبانان در طول دوره آموزش یاد میگیرند تا چگونه به سرعت ارتفاع كم كرده و فرود آیند. وقتی شما گروهی پرواز می كنید با یكدیگر ارتباط رادیوئی (بیسیم) خواهید داشت و این امر شما را كمك میكند تا از تجربه دیگران بهره ­های مفیدی ببرید. به هر حال هرچه تئوری خلبان در خصوص هواشناسی، آیرودینامیك و پرواز بیشتر باشد پروازهای مطمئن تر و لذت بخش تری را انجام خواهد داد.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با گروه آموزشی پارادایس